Соопштенија

ДОМ: Честит Курбан Бајрам, празник на хуманоста и солидарноста!

DOM ZNAME

ДОМ им го честита празникот Курбан Бајрам на сите верници од муслиманска вероисповест, со желби за радост и спокој!

Посакуваме среќа и благодет во домот за најблиските, а пружена рака и пријателство за сите околу нас!

Ова е празник на хуманоста и солидарноста, кога споделува секој што има, со оној што нема. Нека е честит Курбан Бајрам!

ДОМ: Одземањето на концесиите за каменоломи – спас за Јабланица

Protest Protiv Kamenolom Labunishta

ДОМ ја поздравува одлуката на Министерството за економија и изјавата на министерот, Крешник Бектеши, за одземање на концесиите за ископ на минерални суровини од подножјето на планината Јабланица.

Повеќе...

Делегации на ДОМ положиja свежо цвеќе по повод празникот Илинден

Ilinden 2019 1

По повод националниот празник Илинден, делегација на ДОМ денес положи свежо цвеќе на спомениците во Скопје. 

Делегацијата ја предводеа, Љупчо Јаневски, генерален секретар на Демократска обнова на Македонија, Христина Оџаклиеска, советничка во Општина Кисела Вода и Соња Петрушева, член на Извршниот одбор на ДОМ, се поклонија пред спомениците на АСНОМ во паркот Жена-борец, на Никола Карев пред Собранието на Македонија, како и на Методија Андонов –Ченто на плоштадот Македонија.

Повеќе...

ДОМ: Честит Илинден-наш постојан светилник

Ilinden 2019

ДОМ на сите македонски граѓани им го честита 2 Август-Илинден, денот кој трајно ни го определува и осветлува патот на нашето опстојување.

Илинден е наш постојан светилник и сега во современите времиња кога цврсто чекориме на патот кон нашата интеграција во ЕУ и членство во НАТО.

Да се обединиме сите во остварувањето на идеалите на нашите претци и на сегашните генерации за прогрес на македонската држава и просперитет на сите нејзини граѓани.

Честит Илинден!

Македонска Каменица ќе добие современ систем за селекција и одложување на отпадот

Ana Petrovska vo Makedonska Kamenica 1

Државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска, денеска оствари работна средба со градоначалникот на Македонска Каменица, Соња Стаменкова на тема „Придобивки од спроведувањето на проектот за регионално управување со отпад во Источниот и Североисточниот плански регион во општина Македонска Каменица“, на кој присуствуваа и членовите на Советот на општина Македонска Каменица, директорот и претставници од ЈП Камена Река.

Повеќе...

Државната секретарка во Министерството за животна средина и просторно планирање, Ана Петровска со поддршка на граѓанската иницијатива против каменоломите на Јабланица

Ана П

Државната секретарка во Министерството за животна средина и просторно планирање, Ана Петровска се сретна со претставниците на Иницијативата за спречување на работа на каменоломите во околината на селата Лабуништа, Подгорци и Октиси. Жителите се интересираа за можните начини за раскинување на договорите за концесија за експлоатација на камен и за превенирање на отворањето на нов каменолом во пазувите на Јабланица - идниот Национален Парк и дел од мрежата на Натура 2000.

Повеќе...

Прва кривична пријава за недозволено депонирање отпад

Otpad Butel

При вондреден инспекциски надзор во општина Бутел на ул. Александар Урдаревски од страна на Инспектори за Животна средина од Инспекторат на Град Скопје констатирано е дека се врши недозволено депонирање на секаков вид отпад (градежен шут, комунален отпад и др.) за кој се врши наплата од страна на лица кои беа затекнати на локацијата. Сторителите ќе бидат гонети согласно Кривичниот законик на РСМ.

извор: Инспекторат на Град Скопје

Повеќе...

Интензивно се работи на Планот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион

Ana Petrovska Ohrid

Државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска, на 25 јули, во Општина Охрид, ја координираше работата на изработката на Планот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион. Овој План е исклучително важен заради тоа што во една од препораките на УНЕСКО се бара да се прогласи мораториум на градби во Охридскиот регион до неговото усвојување.

Повеќе...

Поповска: Инспекторатот за животна средина купува коли со пари за лабораторија?

popovska 1

„Дали е точно дека Државниот инспекторат за животна средина има набавено две коли за директорот во последнава година, со пренамена на средства за опремување акредитирана лабораторија? Патем, лабораторија му е неопходна на ова тело, за да може да врши анализа на загадувањето на животната средина, кое сега го плаќа кај приватни лаборатории, или воопшто не ни прави анализи, поради недостиг на средства во својот буџет. Инаку, самиот буџет на државниот инспекторат е речиси симболичен, со најголема ставка за плати на десетина инспектори за цела Македонија. Дали е точно дека и така скромните средства на институцијата се трошат на непотребни патувања во странство на директорот и колку такви патувања се остварени последнава година?“, прашува пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ во пратеничко прашање до Владата, кое го упати денес, во неможност да го постави на вчерашната собраниска седница за пратенички прашања.

Повеќе...

Трибина на ДОМ во Крушево: Придобивки од развојот на еко-туризмот

67340928 2345978852138647 7557751477146484736 n

Зелената партија ДОМ одржа трибина во Крушево за придобивките од развојот на еко-туризмот. На трибината присуствуваа претставници од институциите, граѓански здруженија и угостителскиот сектор.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета