Category Intervjua

Intervjua vo menito ODNOSI SO JAVNOSTA

ДОМ: Нападот на Украина е и напад врз владеењето на правото, демократијата и мирот во Европа

screenshot 2

ДОМ го споделува заедничкиот став на Европските Зелени дека енергетската политика повеќе не е само економско и прашање на заштита на животната средина и климата, туку и прашање на безбедност. Да се биде енергетски независен од фосилните горива е стратешка…

Морачанин за Нова ТВ: Блокадите во Парламентот се лоша пракса од која никој нема бенефит, а имаме штета сите како граѓани

106472237 3081242691945589 3759809510661993125 n

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интервју за НоваТВ ја коментира актуелната ситуација во Законодавниот дом во кој блокирани се наоѓаат десетици закони уште од минатата година а се од суштинско значење за граѓаните. Според неа во моментов…

Морачанин: Бараме средба со Ковачевски за работните групи за изборниот модел

maјa morachanin

Претседателката на ДОМ Маја Морачанин во изјава за „Слободен печат“ вели дека не разговарале со премиерот за работни групи за една изборна единица и најави дека ќе  побараат средба со Ковачевски. -Немаме информации за работните групи кои ги најави премиерот. За…

Маја Морачанин лидерка на зелената партија ДОМ гостинка во 24 анализа

untitled

Треба конечно да почнеме да вложуваме многу повеќе во обновливи извори на енергија, да вложувавме повеќе порано, сега веројатно сите овие последици од енергетската криза ќе беа помали

Маја Морачанин лидерка на зелената партија ДОМ гостинка во 24 анализа

untitled

Честитки до синдикатот, работодавачите и владата за постигнатиот договор за зголемување на минималната плата на 18.000 денари, ДОМ останува доследен и посветен на имплементирање на принципот за социјална правда, како една од базичните зелени вредности, без дневно-политичка калкулација и популизам

Маја Морачанин: Нападите на ВМРО-ДПМНЕ предизвикаа револт и отпор кај нас

maja moracanin dom 3 bg resize

Ниту сме уценети, ниту сме влезени во криминал за да бидеме дел од владата, вели во интервју за „Независен“ лидерката на ДОМ. Тоа се тешки неодговорни квалификации ВМРО-ДПМНЕ со нападите врз ДОМ, ЛДП и ДС одбра стратегија како да стигне…

Лидерката на ДОМ Маја Морачанин гостинка во новото издание на емисијата 360 степени

106472237 3081242691945589 3759809510661993125 n

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозен политички блеф со тоа што го менува ставот и вели дека е за промени во Изборниот законик и за воведување една изборна единица, смета претседателот на Демократски сојуз и пратеник Павле Трајанов, кој гостуваше во емисијата „360…