Соопштенија

Лидерката на ДОМ, Морачанин: Одговорноста е на оние што блокираат 1 ИЕ

objava a1on.jpg

Секој политичар за своите постапки и одлуки одговара пред граѓаните.

Овој закон не е во интерес само на 'помалите' политички партии, туку и на граѓаните, затоа што 50 проценти од нив на анкетите се изјаснија дека сакаат една изборна единица.

Повеќе...

ДОМ: Среќни Божиќни празници!

80839459 2855412527811217 5077033342558273536 o

Зелената партија ДОМ им ги честита Божиќните празници на граѓаните од православна вероисповед, со желби за добро здравје, среќа и благосостојба. Овие празнични денови нека го исполнат со хармонија, љубов и радост, секој дом. Нека бидат поттик за хуманост, толеранција и солидарност во општеството.

Повеќе...

ДОМ: Среќна Нова 2020!

80839459 2855412527811217 5077033342558273536 o

Зелената партија ДОМ им ја честита Новата 2020 година на сите граѓани во Македонија, со желби за многу здравје, среќа и успеси.

Повеќе...

Трибина на ДОМ во Штип: Иднината е зелена!

80866847 982425935476255 5709183435390582784 n

Зелената партија ДОМ денес во Штип одржа трибина на тема, Иднината е зелена. Пред присутните се обратија Мартин Каровски, Емил Крстески, Ана Петровска, Лилјана Поповска, Мирослав Богдановски, Љупчо Јаневски и лидерката на ДОМ, Маја Морачанин. Учесниците ги поздрави градоначалникот на Штип, Благој Бочварски.

Повеќе...

Пратеничките од ДОМ поднесоа закон за забрана на увоз на отпад како енергенс

DOM_ZNAME.jpg

 

Пратеничките од зелената партија ДОМ поднесоа измена на Законот за управување со отпад, со што се забранува увоз на отпад како извор на енергија. Со ова ќе се отстрани загадувањето на воздухот кое потекнува од горење на увезениот отпад што се употребува во индустриски капацитети како енергенс во производниот процес. Ова е барање и на граѓанските еко-активисти, кои укажуваат на зголемено загадување во непосредната близина на вакви индустриски постројки.

Повеќе...

ДОМ: ЕКОЛОШКА ПОБЕДА - РУДНИК ВО ИЛОВИЦА НЕМА ДА ИМА!

DOM_ZNAME.jpg

Зелената партија ДОМ ја поздравува синоќешната одлука на Владата за едностраното раскинување на Договорот за концесија за рудникот на бакар и злато во Иловица, Општина Босилово.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета