Соопштенија

ЦО на ДОМ: Продолжуваме со подготовките за локалните избори

Денес Централниот одбор на ДОМ одржа седница со физичко присуство, со почитување на сите протоколи за заштита од Ковид 19. Во духот на демократијата и транспарентноста Централниот одбор ја разгледа нелигитимната иницијатива за одржување вонреден конгрес на ДОМ. Мнозинството членови на Централниот одбор едногласно ја отфрли иницијативата, со образложение дека нема потреба од одржување на вонреден конгрес. Членовите истакнаа дека сега фокусот на ДОМ треба да биде подготовка за претстојните локални избори, а не задоволување на лични интереси на поединци.

domzname

Повеќе...

ДОМ: Честит Рамазан Бајрам

Зелената партија ДОМ на сите граѓани од исламска вероисповед им го честита верскиот празник Рамазан Бајрам, со искрени желби за добро здравје, среќа и благосостојба.

domzname

Во овие тешки времиња на корона пандемија, грижата за здравјето и благосостојбата, преку почитување на мерките за заштита, ја истакнува солидарноста, емпатијата и хуманоста како симбол на овој голем верски празник.

ДОМ: ЧЕСТИТ ВЕЛИГДЕН

Зелената партија ДОМ на сите верници од христијанска вероисповед им го честита големиот верски празник Велигден, ден на Христовото воскреснување, кое секогаш ни дава надеж и верба во надминувањето на страдањата, верба во победата на животот врз смртта и верба во обновата на добрината, моралот и на човечкото достоинство.

181237200 498983034620038 7775123251634048181 n

Повеќе...

ДОМ: Дали „Треска“ е новиот Холидеј Ин?

Зелената партија ДОМ остро реагира по објавите на социјалните мрежи дека во Општина Центар почнале да пристигаат барања за градба на локацијата Треска и дека истите почнале да се разгледуваат. Со планот за локацијата „Треска“ кој е поделен на шест градежни  парцели се предвидува да се изградат триесетина нови згради.

DOM ZNAME


Покрај алармирањето на граѓаните, стручните лица и невладините организации и барањата за тој простор да се изземе од планот и дополнително да се уреди преку конкурс, Советот на Општина Центар во Февруари 2020 та покрај одлуката да се распише конкурс, до ден денес истиот не е распишан.

Зелената партија ДОМ прашува зошто за овој план исто како за тој пред Холидеј Ин нема суспензија која е дозволена по новиот Закон за урбанистичко планирање?

ИППГ ЗА ЛГБТИ ЛУЃЕТО ПРОТИВ ГОВОРОТ НА ОМРАЗА ПО ЕМИТУВАЊЕТО НА ЕМИСИЈАТА „МОЈА СТОРИЈА“ НА МРТВ

Интерпартиската парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето го осудува хомофобичниот и трансфобичниот говор на омраза кој се појави во јавноста по емисијата “Моја Сторија” на МРТВ. Говорот на омраза кон ЛГБТИ луѓето го повредува нивното достоинство, креира застрашувачка и непријателска средина, оневозможува да живеат слободно и без предрасуди, а многу често директно може да придонесе кон зголемувањето на насилството и делата од омраза мотивирани од сексуалната ориентација или родовиот идентитет на жртвите. 

лгбт

Сметаме дека програми како оваа, кои отворено зборуваат за правата на ЛГБТИ луѓето, ги претставуваат нивните проблеми и барања, треба се почесто да се емитуваат на националните медиуми со цел подигнување на свеста и создавање емпатија и солидарност со оваа маргинализирана група. Медиумите и средствата за јавно информирање се клучна алатка преку која треба да се гради културата на прифаќање на различностите и ненасилството. 

Говорот на омраза, вклучително и кон ЛГБТИ луѓето е забранет со Кривичниот законик, Законот за спречување и заштита од дискриминација и Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги, секој во својата област. 

Апелираме надлежните институции да реагираат на говорот на омраза и да покренат соодветни постапки за санкционирање на сторителите, а медиумите и образованието да ги засилат активностите за превенција од дискриминација кон ЛГБТИ луѓето и да направат напори за позитивна промена во свеста и вредностите на сите чинители. 

ДОМ: Претседателката Морачанин ја има целосната поддршка од членството и партиските тела

Зелената партија ДОМ со разочарување ги проследи информациите кои се објавуваат од про опозициските портали на социјалните мрежи. ДОМ е демократска партија во која се почитува секое размислување и став на секој што на било кој начин ги дели заложбите на ДОМ безразлика дали е член или не. Демократијата е и во името на партијата, вредност која е на пиадесталот на нашето делување.

domzname

Повеќе...

Државниот архив прослави 70 години од своето постоење

По повод 70 години од основањето на Државен архив, денеска во Скопје беше одржана свечена академија, под покровителство на премиерот на државата, г-дин Зоран Заев, кој им се обрати на учесниците. На свечениот собир беа присутни и Претседателот, Стево Пендаровски, Архиепископот г.г. Стефан, пратеници, министри, градоначалникот на Скопје, амбасадори, историчари и експерти.

167470100 1126172487856724 7135033647928864857 n

Повеќе...

ВИДЕО-СРЕДБА НА МАКЕДОНСКО-АВСТРИСКИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ГРУПИ ЗА СОРАБОТКА

Претседателот на Пратеничката група за соработка со Парламентот на Република Австрија, Арбер Адеми и членовите остварија видео-средба со претседателката на Групата за соработка меѓу Австрија и Северна Македонија во Националниот совет на Република Австрија, Стефани Криспер и членовите.

На средбата присуствуваа и пратениците Ане Лашкоска, Силвана Ангелевска, Мирче Аџиоски, Маја Морачанин, Драгица Ѓавочанова, Марија Ангелова и Халил Снопче. 

На видео-средбата се вклучија и амбасадорот на Република Австрија во Република Северна Македонија, Георг Вуцас, како и македонскиот амбасадор во Виена, Ненад Колев.

Повеќе...

ДОМ: Да ги отстрануваме, а не да ги легализираме дивоградбите

Зелената партија ДОМ е против усвојување на измените на Законот за постапување со бесправно изградени објекти со кои се предвидува продолжување на рокот за легализација за уште 5 години.

Граѓаните имаа законска можност од 10 години за да ги легализираат дивоградбите изградени до 03.03.2011 година.

soopstenie 04.03.21

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150

Службено лице за посредување со информации од јавен карактер:
Билјана Крстевска
тел. 071 344 544
e-mail: biljana.krstevska80@gmail.com

Социјални медиуми

Анкета