Соопштенија

ДОМ: Зошто Уставниот суд не постапува по пријавите за скандалозните ДУП-ови во Карпош?

Фотографија Уставен суд Скопје

ДОМ јавно ги прашува членовите на Уставниот суд зошто не постапуваат по 4-те пријави за скандалозните ДУП-и во Карпош, поднесени од граѓанската иницијатива Коалиција О2 за чист воздух? Во пријавите за ДУП 3 06, 3 04, 3 05 и С3 19, јасно е наведено прекршувањето на процедурата за донесување, со тоа што не е објавена Одлуката за неспроведување на Стратегиска оцена за влијанието врз животната средина на официјалната страна на општина Карпош.

Повеќе...

ДОМ: Препораката од ЕУ е заслужен и очекуван поттик за Македонија

соопштение

ДОМ ја поздравува препораката од ЕУ за започнување преговори за членство. Таа претставува заслужен и очекуван поттик за Македонија по двегодишниот застој. Таа е можност и за собирање сила за спроведување на реформи во насока на демократско, праведно и просперитетно општество.

Повеќе...

ДОМ: Дивата сеча ја соголува Јакупица!

7

Пратеничката Лилјана Поповска, Мирослав Богдановски, Ервин Реџепагиќ и Дарко Кржовски од ДОМ беа на увид на падините на Јакупица во општина Чашка, на барање на планинари и екологисти од Велес, кои се загрижени поради уништување на животната средина.

Повеќе...

Поповска - набљудувач на изборите во Азербејџан

29197188 1581092891938299 7228088697050349946 n

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ беше набљудувач на претседателските избори во Азербејџан, што се одржаа на 11 април 2018 година (среда). Во македонската делегација, покрај неа, беа пратениците од БЕСА, Африм Гаши и Неџбедин Карамани, како и од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска и Никола Мицевски.

Повеќе...

ДОМ:Честит Велигден, Христос Воскресе!

velikden 1200x600

ДОМ им го честита Велигден на сите православни христијани во Република Македонија, со желба за мир и спокој во душата! Посакуваме празничните денови да ги поминат во кругот на најблиските, во хармонија и благост!

Христос воскресе!

Повеќе...

ДОМ: Казандол е заедничка победа на екологистите над валканиот бизнис!

ZA PRESS

ДОМ ја поздравува одлуката на Владата за одземање на концесијата за рудникот Казандол, поради неисполнување на условите од договорот. Ова е чесен потег со кој се покажа одговорност и почитување на правото, но и на здравјето и животната средина. Се покажа дека заложбите на екологистите и нашите заложби како зелена партија има кој да ги чуе и прифати. Тврдевме дека ИМА ОСНОВА ЗА РЕВИЗИЈА на концесијата и тоа се потврди.

Повеќе...

Поповска: Македонскиот Клуб на парламентарки ги кани грчките парламентарки на соработка

klub na pratenicki

Клубот на парламентарки во Собранието на Република Македонија има две насоки на делување: кон внатре, за поддршка на парламентарките за носење закони во интерес на родовата рамноправност и кон надвор, за поддршка на државата во нејзината меѓународна соработка.

Како прв клуб во регионот, нашиот Клуб на парламентарки со години е пример за жени од други парламенти како може жените да се обединат околу за нив битни прашања, надминувајќи ги политичките, етничките и верските граници. Ние со задоволство сме ги споделувале своите искуства со жени од Црна Гора, БИХ, Србија, Албанија, Косово, Бугарија, Молдавија, Украина, Белорусија, од арапски и африкански земји.

Повеќе...

ДОМ: Седница на Централниот одбор за актуелните состојби

za soopstenie

ДОМ одржа седница на Централниот одбор на која се дискутираше за актуелната политичка ситуација, како и за организациски прашања. Во повеќечасовната дискусија беше дискутирано за проблемите во спроведувањето на реформите, кои се неопходни за спречување на иселувањето, посебно на младите луѓе. Членовите изразија и загриженост за идентитетските прашања, во кои се задира по повеќе основи. Побараа надминување на поделеноста на општеството по сите основи, која, заедно со исклучивоста, се особено штетни во овие моменти.

Повеќе...

Морачанин од ДОМ координаторка на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата

LIK 3238

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин беше избрана за координаторка на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата, на денешната конститутивна седница на групата, во Собранието на Република Македонија. Во своето обраќање пред присутните пратеници, претставници од невладините организации и амбасадите, таа истакна:

Иницијативата за формирање на неформална интерпартиска парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата, потекна од граѓанските организации кои работат во сферата на заштита и унапредување на правата на ЛГБТИ лицата, пролетта 2017 година.

Повеќе...

Поповска : Зошто се потребни измени во Законот за минерални суровини?

lile 1 1

- Измената и дополната на Законот за минерални суровини ја предлагаат 11 пратеници со различна политичка ориентација: Лилјана Поповска и Маја Морачанин од ДОМ, Мери Лазарова, Кети Смилевска, Диме Велковски и Сашо Атанасов од СДСМ, Горан Милевски од ЛДП, како и независните пратеници - Ивана Туфегиќ, Ирена Стефоска, Павле Богоевски и Ферид Мухиќ.

- Текстот беше подготвен од мене и колешката Морачанин, јавно најавен на прес-конф. и пратен до сите пратенички групи и пратеници во Собранието по мејл, заради мислење и поддршка. Беше претставен и пред граѓанските активисти што се дел од неформалната работна група при Владата по прашањето за рудниците и беа прифатени некои нивни сугестии. Во процесот имавме и комуникација со Министерството за економија, на различни нивоа, при што сугерираа да се допрецизираат некои одредби, што е за нас прифатливо. Текстот на законот е во духот на програмските определби и јавни изјави на повеќе политички партии кои се дел од владината коалиција. Користени се стручни анализи од областа на животната средина и правото, од Република Македонија и од Европската Унија.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

 ул. Никола Вапцаров 18/1 1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета