Соопштенија

ДОМ: Стоп за хидроелектраните, со усвојување на Закон за прогласување на Националниот парк Маврово!

mavrovsko ezero

ДОМ бара итно да се поканат претставници на Секретаријатот на Бернската Конвенција со чија помош би се доработил постојниот нацрт на Закон за прогласување на Националниот парк Маврово. Со усвојување на Законот ќе се стави крај на понатамошната узурпација на просторот во заштитеното подрачје.

Повеќе...

Европските Зелени: Северна Македонија заслужува датум за преговори веднаш!

European Greens DOM ZNAME

По најавата на претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск за можното одлагање за добивањето датум за пристапни преговори на Република Северна Македонија искажана на средбата со Претседателот, Стево Пендаровски, ко-претседателот на Европските Зелени, Рајнхард Бутикофер изјави:

Повеќе...

Билатерална средба на државните секретари за животна средина од Македонија и Србија

Popovska Karic Petrovska Belgrad 1

Државниот секретар на Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска, денеска, оствари средба со државниот секретар за заштита на животната средина во Р. Србија, Иван Кариќ и раководителите на секторите за заштита на природата, за климатски промени, за хемикалии и издустриско загадување и со српскиот координатор на преговарачкиот тим за Поглавје 27.

Повеќе...

Ана Петровска од ДОМ говореше на Конгресот на зелена економија во Белград

Ana Petrovska Belgrad Kongres Zelena Ekonomija

Државниот секретар на Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска, учествува на третиот Конгрес на зелена економија (Green EconomyCongress – GEC) што од 6 до 8 јуни се одржува во Белград.

Повеќе...

Поповска: На Македонија и треба датум, за да нема политичка криза и дестабилизација

Lile fotka golema secena

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, ги демантира спиновите што беа претставени во јавноста деновиве, додека таа беше на службен престој во Белград, на Зелен економски конгрес.

Повеќе...

ДОМ: Честитка за Рамазан Бајрам

DOM ZNAME

ДОМ им го честита верскиот празник Рамазан Бајрам на сите граѓани со муслиманска вероисповед, со желба за добро здравје, лична среќа и благосостојба.

 

ДОМ: Очекуваме ЕУ да го исполни ветеното

59720899 2387722064580268 4996330224166633472 n

ДОМ го поздравува десеттиот позитивен извештај од Европската Комисија за напредокот на Македонија и препораката за започнување преговори за пристапување кон ЕУ. Очекуваме во јуни ЕУ да го исполни ветеното и зборот да биде збор, зашто Македонија ги има исполнето сите зададени услови уште од минатата година!

Повеќе...

ДОМ: Честитки за зелениот бран во Европскиот парламент!

European Greens FLAG

ДОМ им честита на своите сестрински зелени партии за историски најдобриот резултат на изборите за Европскиот парламент. Оваа институција е заплисната со силен зелен бран и обезбедени се 70 пратенички места или 9,32%. Ова е поддршка за нова Европа и за програмата за климатски промени, социјална правда, зелена економија, владеење на правото и демократија.

Повеќе...

Ана Петровска - Државен секретар во Министерство за животна средина и просторно планирање од ДОМ: За климатска акција, потребни се силни институции!

60904736 1242494459259489 6940625076836368384 n

(23.05.2019) Следејќи ги во чекор напорите на меѓународната заедница да ги исполни целите на Договорот од Париз за климатски промени, Министерството за животна средина и просторно планирање со техничка и финансиска поддршка на УНДП и ГЕФ, подготви проект преку кој ќе се зајакнат националните институции одговорни за спроведување на климатските политики, но и за мониторирање на нивната успешност.

Повеќе...

Дискусија: Како до квалитетно и инклузивно образование

Kako do kvalitetno i inkluzivno obrazovanie Tribina 1

Важноста на инклузијата и меѓуетничката интеграција беа едни од главните мотиви за развивање на вчерашната дискусија, организирана од ДОМ. Освен креирањето на образовните политики, споредбата со образовниот систем во Шведска, на дебатата се наметнаа дополнителни теми кои го третираат образованието.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета