Соопштенија

ДОМ:Поддршка за спас на Водно

21.03.2014. vodno

По повод денот на пролетта, членови на ДОМ и претседателката Лилјана Поповска, денеска ја потпишаа петицијата за спас на Водно. Со поддршка на оваа граѓанска иницијатива ДОМ уште еднаш ги потврдува своите заложби за заштита на „скопските бели дробови“ од урбанизација, дива сеча и лизгање на земјиштето.

Повеќе...

ДОМ потписник на Декларацијата против говор на омраза

DOM zname

ДОМ ја потпиша Декларацијата за осуда на говор на омраза и дискриминаторски говор кон жените, лезбејките, геј мажите, бисексуалците, трансродните лица и маргинализираните заедници.

Повеќе...

Настап на ДОМ за претседателски и парламентарни избори

09.03.2014

Денешната седница на Централниот одбор на ДОМ беше донесен заклучок за подршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ  Ѓорѓи Иванов. Подршката се базира на одговорниот и посветен однос кон државните работи во изминатиот  период, но исто така ДОМ ќе бара и негов посилен ангажман за заштита на животната средина.

Повеќе...

Поповска во светска кампања на парламентарки за 8-ми март

07.03.2014

„Сакам да Ве инспирирам да создадете повеќе кохезија во мултикултурните општества, преминувајќи ги етничките, верските и партиските линии, како што го направивме тоа ние во Македонското женско лоби, станувајќи пријателки и соборци, менувајќи го бројот на жени во политиката во Македонија од 6 на 34%.“ - се вели во личната порака на Лилјана Поповска, претседателка на собраниската Комисија за еднакви можности на жените и мажите.

Повеќе...

Став на Извршниот одбор на ДОМ за поддршка на претседателски кандидат

Pres konferencija Poddrska za pretsedatel

Извршниот одбор на ДОМ на вчерашната седница зазеде став ДОМ да го поддржи проф. Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија, предложен од коалициониот партнер ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...

ДОМ ГО ПРОСЛАВИ ОСМИОТ РОДЕНДЕН

Lile na scena 16.02.2014

ДОМ веќе 8 години чекори кон Зелена Македонија, како стабилен и автентичен политички субјект, јасно профилиран како зелена партија. ЧЕКОРИМЕ со силна верба дека на Македонија и треба зелена партија во центарот, што ќе и даде поголема колоритност на политичката сцена, но и дежурни борци за некои заборавени теми важни за граѓаните!

Повеќе...

ДОМ со целосна поддрша на премиерот за НАТО

DOM zname

ДОМ му дава целосна поддршка на Премиерот Груевски за ставовите за НАТО. Прво, дека Македонија е стратешки определена и посветена за добивање членство и второ, дека Македонија тоа го заслужува.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета