Соопштенија

Изразуваме големо задоволство за Законот за зелени индустриски зони

DOM zname

Големо задоволство поради Законот за зелени индустриски зони, со што се остварува заложбата на ДОМ за зелена економија и зелени работни места. Со него се стимулираат чисти технологии, како производство на обновливи енергии, органска храна и слично.

Повеќе...

ДОМ по примерот на Европските Зелени

DOM zname

Следејќи ја праксата на Европските Зелени за еднаква застапеност на мажите и жените во раководните структури на партиите, на вчерашниот Централен одбор на ДОМ (28.06.2013) беа направени неколку измени во раководството на партијата.

Повеќе...

ДОМ го осудува вандалскиот напад на ЛГБТ центарот

DOM zname

ДОМ го осудувавандалскиот напад врз Центарот за поддршка на лицата од ЛГБТ заедницата во Старата чаршија. Ја поздравуваме интервенцијата на полицијата и бараме што поскоро да се пронајдат напаѓачите.

Повеќе...

Заминувањето на владиката Кирил е загуба не само за МПЦ туку и за Македонија

liljana-popovska-450x272

До

Неговото Блаженство

Архиепископот Охридски и Македонски

Господин Господин Стефан

Скопје, 12 јуни 2013 г.

Почитуван Господин Господин Стефан,

Со длабока тага и почит Вам и на Светиот Синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Ви изразувам сочуство за упокојувањето на Владиката Кирил, од име на ДОМ и од мое лично име.

Повеќе...

Пријателот на ДОМ и член на француските Зелени, кандидат за градоначалник на Париз

tribina-dom

Кристоф Најдовски, француски политичар со македонско потекло е избран од членството на Европа-Екологија-Зелени за нивни кандидат за градоначалник на Париз на изборите закажани за пролетта 2014 година. Тој е голем пријател на ДОМ, беше гостин и учесник на трибината организирана од ДОМ „Зелените искуства од Париз за зелени решенија во Скопје“.

Повеќе...

ДОМ за заштита од ГМО

DOM zname

ДОМ денеска одржа Конференција на која ја отвори темата за заштита од ГМО. Конференцијата означува почеток на кампањата на ДОМ против ГМО (генетски модифицирани организми), а за заштита на домашните автохтони видови.

Повеќе...

Ја поздравуваме одлуката за повлекување на тужбата против екологистот Смилев

Dom Logo copy

ДОМ како борец против рестартирањето на Топилницата во Велес ја поздравува одлуката на Тони Димитриоски од Топилницата во Велес за спогодбено решавање на едногодишниот спор против Игор Смилев, активист од Зелената коалиција.

Повеќе...

Граѓаните не препознаваат како разумна партија која се грижи за животната средина

DOM zname
Центарот за Истражување и Креирање Политики по  теренската и телефонска анкета спроведена во месец aприл на репрезентативен примерок од 1104 испитаници  ја потврдува позитивно политката која ја води ДОМ како зелена партија.

Повеќе...

Постои голем простор за соработка помеѓу зелените партии од Македонија и Германија

20130504 145416

Лилјана Поповска во интервју со германските зелени.

Во рамките на нејзиното учество на Деновите на евангелистичката црква во Хамбург, претседателката на ДОМ и членот на Комисијата за надворешна политика во Собранието на Република Македонија, г-ѓа Лилјана Поповска, даде интервју на штандот на зелената партија во Германија, Bündnis 90/Die Grünen. Г-ѓа Поповска го водеше разговорот сог-ѓа Сибиле Матфелт-Klot (Sybille Mattfeldt-Kloth), подпретседателката на зелената партија во државата Долна Саксонија.

Повеќе...

Изјавата на Владиката Петар го нарушува секуларниот карактер на Македонија

DOM zname

ДОМ ја смета изјавата на Владиката Петар за средновековна и неприкладна за 21-от век. Изјавата е крајно навредлива за жените, зашто ги одрекува уставно загарантираните права на еднаквост на двата пола и на избор за раѓање деца.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета