Соопштенија

ДОМ им го честита празникот Рамазан Бајрам на сите жители од муслиманска вероисповед

DOM zname

ДОМ на сите жители на Р.Македонија кои се припадници на муслиманската вера им го честита празникот Рамазан Бајрам со желби за многу здравје, љубов , среќа, заемна почит, успех и благодет. Нека денес и во текот на цела година топлина ви го обземе срцето, нека радоста ви ја избрише тагата, нека разумот надвладее, нека слогата и почитта ни го исполнат срцето и разумот.

Bajram Serif mubarek olsun! Me fat me bajrami! Srecan Bajram! Среќен Бајрам.

ДОМ оддаде почит на загинатите од страотниот земјотрес

DOM zname

На денешен ден се навршуваат 51 година од катстрофалниот земјотрес кој го погоди Скопје.

Делегација на Демократска обнова на Македонија – ДОМ по тој повод денеска оддаде почит со положување свежо цвеќе пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес од 1963г. на гробиштата Бутел.

ДОМ: Кривични пријави за МАКСТИЛ и ЈУГОХРОМ

DOM zname

ДОМ ги подготви кривичните пријави против МАКСТИЛ и ЈУГОХРОМ за Кривичните дела:

-Загадување на животната средина и природата (член 218) и

-Загрозување на животната средина со отпадни материи (член230).

Повеќе...

ДОМ: МАКСТИЛ и ЈУГОХРОМ да не работат до еколошко прилагодување

DOM zname

ДОМ бара Макстил и Југохром да не работат до еколошко прилагодување. Од менаџерските тимови бара да покажат хуманост кон луѓето во Скопје и Тетово, но исто така и почит кон законите на оваа земја, каде што го прават профитот!

Повеќе...

ДОМ: Лапсусот на Меркел е проблем на МНР

DOM zname

ДОМ бара од МНР конкретни дипломатски активности со кои на сите пријателски земји ќе им се објасни суштината на наметнатиот спор со Грција, за да не доаѓаат во ситуација кога, сакајќи да ни помогнат, несвесно ни одмагаат.

Повеќе...

Поповска се произнесе во парламентот

lile3kongres

"Јас ќе ги поддржам уставните промени. Некои се многу важни, особено оние поврзани со судскиот систем и финансиите. Но, токму поради нивното значење, потребна е широка јавна дебата и експертска анализа, која е впрочем и најавена од предлагачот.

Повеќе...

ДОМ: Не прифаќаме ултиматуми од никого

DOM zname

ДОМ ќе продолжи да се бори против загадувањето и за обезбедување деноноќен надзор на квалитетот на воздухот, водата и почвата. Ова е дел од еколошкиот програмски пакет со кој влеговме во оваа владина коалиција. Логично е да останеме во неа, се дури имаме можност за делување и исполнување на нашата програма. За една партија, најефикасна е борбата од внатре, во самите институции, иако сме свесни дека влијанието е пропорционално со нашето учество во власта.

Повеќе...

Макстил конечно ги подотвори вратите

Makstil 09.07 5 2014

По многуте повици и протести, вратите на Макстил конечно се подотворија за јавноста. Пред медиумите и пред заинтересираните беше претставена   динамиката на проектот за зафаќање на примарните и секундарните емисии. На презентацијата покрај претседателката Лилјана Поповска и други претставници од ДОМ, присуствуваа и заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски, инспекторот за животна средина, здруженија на граѓани и граѓанската иницијатива „Стоп за загадувањето од Железара“.

Повеќе...

ДОМ Бара итно носење на Законот за зеленило

DOM zname

ДОМ бара итно носење на Закон за зеленило, кој е изготвен веќе една година, во соработка со Градот Скопје, за да се заштити преостанатото зеленило. Очекуваме тој да се донесе во првите 100 дена на Владата, според предизборниот договор.

Повеќе...

ДОМ бара затворање на Макстил и Југохром до еколошко прилагодување

05.07.2014

ДОМ продолжува со принципиелната поддршка на граѓанската иницијатива "Стоп на загадувањето  од Железара". Протестот на граѓаните е оправдан, бидејќи никој нема право да им го загрозува здравјето и правото на здрава животна средина.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета