Соопштенија

Закон за зеленило е единствено трајно решение

DOM zname

Проблемот со зеленилото може да се реши само институционално со донесувањето на закон за зеленило и зелен катастар. Ова е единствениот траен начин да се заштити постоечкото зеленило и да се се зголеми неговата површина.

Повеќе...

Честитка од ДОМ по повод националниот празник 2 Август – Илинден

DOM zname

На сите граѓани на Република Македонија ДОМ им ги честита двата македонски Илиндени – јубилејниот – 110 години од Првиот македонски Илинден, и вториот, асномскиот, од пред 69 години.

Повеќе...

ДОМ е за промени на Изборниот законик во делот на медиумското следење

DOM zname

ДОМ на овие локални избори беше трета политичка партија по бројот на кандидати – 777, но и тоа не беше доволно за подобро претставување и на кандидатите и на политичката програма.

Повеќе...

Изразуваме големо задоволство за Законот за зелени индустриски зони

DOM zname

Големо задоволство поради Законот за зелени индустриски зони, со што се остварува заложбата на ДОМ за зелена економија и зелени работни места. Со него се стимулираат чисти технологии, како производство на обновливи енергии, органска храна и слично.

Повеќе...

ДОМ по примерот на Европските Зелени

DOM zname

Следејќи ја праксата на Европските Зелени за еднаква застапеност на мажите и жените во раководните структури на партиите, на вчерашниот Централен одбор на ДОМ (28.06.2013) беа направени неколку измени во раководството на партијата.

Повеќе...

ДОМ го осудува вандалскиот напад на ЛГБТ центарот

DOM zname

ДОМ го осудувавандалскиот напад врз Центарот за поддршка на лицата од ЛГБТ заедницата во Старата чаршија. Ја поздравуваме интервенцијата на полицијата и бараме што поскоро да се пронајдат напаѓачите.

Повеќе...

Заминувањето на владиката Кирил е загуба не само за МПЦ туку и за Македонија

liljana-popovska-450x272

До

Неговото Блаженство

Архиепископот Охридски и Македонски

Господин Господин Стефан

Скопје, 12 јуни 2013 г.

Почитуван Господин Господин Стефан,

Со длабока тага и почит Вам и на Светиот Синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Ви изразувам сочуство за упокојувањето на Владиката Кирил, од име на ДОМ и од мое лично име.

Повеќе...

Пријателот на ДОМ и член на француските Зелени, кандидат за градоначалник на Париз

tribina-dom

Кристоф Најдовски, француски политичар со македонско потекло е избран од членството на Европа-Екологија-Зелени за нивни кандидат за градоначалник на Париз на изборите закажани за пролетта 2014 година. Тој е голем пријател на ДОМ, беше гостин и учесник на трибината организирана од ДОМ „Зелените искуства од Париз за зелени решенија во Скопје“.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета