Соопштенија

Настап на ДОМ за претседателски и парламентарни избори

09.03.2014

Денешната седница на Централниот одбор на ДОМ беше донесен заклучок за подршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ  Ѓорѓи Иванов. Подршката се базира на одговорниот и посветен однос кон државните работи во изминатиот  период, но исто така ДОМ ќе бара и негов посилен ангажман за заштита на животната средина.

Повеќе...

Поповска во светска кампања на парламентарки за 8-ми март

07.03.2014

„Сакам да Ве инспирирам да создадете повеќе кохезија во мултикултурните општества, преминувајќи ги етничките, верските и партиските линии, како што го направивме тоа ние во Македонското женско лоби, станувајќи пријателки и соборци, менувајќи го бројот на жени во политиката во Македонија од 6 на 34%.“ - се вели во личната порака на Лилјана Поповска, претседателка на собраниската Комисија за еднакви можности на жените и мажите.

Повеќе...

Став на Извршниот одбор на ДОМ за поддршка на претседателски кандидат

Pres konferencija Poddrska za pretsedatel

Извршниот одбор на ДОМ на вчерашната седница зазеде став ДОМ да го поддржи проф. Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија, предложен од коалициониот партнер ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе...

ДОМ ГО ПРОСЛАВИ ОСМИОТ РОДЕНДЕН

Lile na scena 16.02.2014

ДОМ веќе 8 години чекори кон Зелена Македонија, како стабилен и автентичен политички субјект, јасно профилиран како зелена партија. ЧЕКОРИМЕ со силна верба дека на Македонија и треба зелена партија во центарот, што ќе и даде поголема колоритност на политичката сцена, но и дежурни борци за некои заборавени теми важни за граѓаните!

Повеќе...

ДОМ со целосна поддрша на премиерот за НАТО

DOM zname

ДОМ му дава целосна поддршка на Премиерот Груевски за ставовите за НАТО. Прво, дека Македонија е стратешки определена и посветена за добивање членство и второ, дека Македонија тоа го заслужува.

Повеќе...

Делегација на ДОМ по повод 142 години од раѓањето на Гоце Делчев

 

04.02.2014namalena

Денеска, по повод 142 години од раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, цвеќе положи делегација од ДОМ во состав: Маја Морачанин, Насер Хот, Бети Дејанова и Кристијан Џамбазовски.

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

 ул. Никола Вапцаров 18/1 1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета