Соопштенија

Итно да се донесе новиот Закон за управување со Охридскиот регион

ohrid kej

Екологистите како најревносни борци за заштита на Охридското крајбрежје предупредуваат дека градот на УНЕСКО може да се најде на црната листа на загрозени подрачја, ако до крајот на јуни државата не ги испорача препораките на светската организација.

Повеќе...

ДОМ: Итно да се усвои новиот Закон за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион

59396794 738964666501117 1226047012198154240 n

ДОМ апелира Владата на Република Северна Македонија итно да го усвои и достави до Собранието, Предлог-законот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион.

Повеќе...

ДОМ: Со Пендаровски да продолжиме заедно напред!

DOM ZNAME

 

ДОМ ги повикува сите граѓани, во недела, на 5 мај масовно да излезат на гласање и да го поддржат претседателскиот кандидат Стево Пендаровски.

Со изборот на Пендаровски, избираме стабилност, просперитет и евро-атлантска перспектива за нашата земја. Тоа е вистинскиот избор за економски раст и благосостојба, демократија, почитување на човековите права и слободи, владеење на правото, борба против организираниот криминал и корупцијата, социјална правда, еднакви можности за сите, солидарност, како и заштита на животната средина и борба против климатските промени.

Повеќе...

ДОМ: Честит Велигден!

Veligden 2019

ДОМ им го честита Велигден на сите верници од православна вероисповед, со желби за здравје, спокој и благосостојба. Овие празнични денови нека го исполнат со радост, секој дом!

Повеќе...

Пратеничките од ДОМ остварија средба со австриските Зелени

57131072 1187045938123756 4824140849216487424 n

Пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска, остварија средба со претставници од австриската Зелена партија, во Централната канцеларија на ДОМ.

Австриските зелени се интересираа за еколошките предизвици со кои се соочува нашата земја. 

Повеќе...

ДОМ: НЕ за рудник во Иловица, ДА за зелена економија и здравје!

rudnik za zlato vo Peru

ДОМ, како зелена партија, го поддржува и најновиот граѓански протест против отворање на рудникот Иловица, што ќе се одржи во недела, во општина Босилово. Остануваме цврсто на ставот против изградба на рудник во плодното Струмичко Поле, зашто носи загадување на воздухот, водите и почвата. Нуди болест, наместо храна и здравје!

Повеќе...

ДОМ: Укинувањето на мораториумот во Центар е крај за надежта за квалитетно урбано живеење!

слика за соопштение за мораториум

Зелената партија, ДОМ е шокирана од скандалозната одлука на Уставниот суд за привремено, триесетдневно укинување на мораториумот за градење во општина Центар. Оваа одлука е крај за надежта на граѓаните дека е можно квалитетно и хумано урбано живеење.

Повеќе...

ДОМ: Барањето на ДОМ за спроведување на препораките на УНЕСКО, прифатено од кандидатот за градоначалник на Охрид, д-р Константин Георгиевски

ДОМ знаме

ДОМ ја изразува својата поддршка на кандидатот за градоначалник на Охрид од СДСМ, д-р Константин Георгиевски кој го прифати барањето на ДОМ, да обезбеди спроведување на препораките на Реактивната мониторинг мисија на УНЕСКО, кои се во надлежност на општина Охрид. Пред се, кандидатот за градоначалник се обврза дека ќе ги спроведе следните препораки:

Повеќе...

ДОМ: Уште една победа на правдата, Апелација ја одби жалбата на Боров Дол против ДОМ!

DOM ZNAME

Апелациониот суд Скопје ја одби жалбата на тужителот Боров Дол ДООЕЛ Радовиш против зелената партија ДОМ, како неоснована. Советот на судии со претседателката Лидија Димчевска ја потврди пресудата на Основниот суд Скопје II дека при пренесувањето на јавно достапни информации за рудникот Боров Дол од страна на ДОМ, нема клевета, ниту пак намера да му се наштети на честа и угледот на тужителот. Правото на слободно изразување е загарантирано со Европската конвенција за заштита на човекови права и судот тоа го почитува.

Повеќе...

ДОМ: Жената има право самостојно да одлучува дали, кога и колку деца ќе роди

LIK 3239 1

На собраниската јавна расправа за Законот за прекинување на бременоста, претседателката на зелената партија ДОМ и пратеничка, Маја Морачанин образложувајќи ја поддршката за Законот, истакна: “Носењето на овој Закон, е значајно од два клучни аспекта. Првиот е почитување на правата на жените, како човекови права. Жената има право самостојно, според сопствената слободна волја, да одлучува дали, кога и колку деца сака да роди. Вториот се однесува на заштитата на здравјето на жените и затоа државата е должна да обезбеди пристап до легален и безбеден абортус.”

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета