Соопштенија

Пратеничката Морачанин од ДОМ на Конгресот на Шведските Зелени: Потребна е брза интеграција на Македонија во ЕУ

 

Maja Moracanin Svedska

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, учествуваше на интернационалниот семинар во рамките на Конгресот на Шведските Зелени, кој се одржува овој викенд во Линкопинг. Како панелистка таа говореше за политичката состојба во Македонија, корупцијата како еден од најгорливите проблеми во општеството и за визијата за дејствување на Зелените по светскиот конгрес во Ливерпул.

Повеќе...

ДОМ: Мандатот - почеток на мирен трансфер на власта

DOM zname

ДОМ го поздравува давањето мандат за формирање Влада на Зоран Заев од страна на Претседателот Иванов и го смета за важен чекор кон смирување на политичката криза. Ова е почеток на мирен трансфер на власта кој и е неопходен на Македонија, за да се конституираат институциите и да се обезбеди стабилна и демократска правна држава.

Повеќе...

Љубовта не смее да биде основ за дискриминација

18555083 1462347963786329 2075277949 n

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, учествуваше како панелист на јавната дебата “Љубовта не познава граници”, организирана по повод меѓународниот ден против хомофобија, бифобија и трансфобија, во Тетово. Таа истакна дека согласно Зелената идеологија, во изминатите години ДОМ принципиелно и јавно се залагал за правата на ЛГБТИ лицата. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска како пратеничка во поранешниот собраниски состав, постави пратенички прашања за нападите врз ЛГБТИ лицата до тогашната Министерката за внатрешни работи и Јавниот обвинител и водејќи ја собраниската Комисија за еднакви можности помеѓу мажите и жените ја овозможи првата јавна расправа за третманот на ЛГБТИ лицата.

Повеќе...

ДОМ: На ред е Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам!

dojran3

ДОМ упатува апел до градоначалникот, советниците и граѓаните на Дојран да го заштитат своето најголемо богатство - природата, со тоа што ќе им се придружат на граѓанските иницијативи во Валандово и Богданци против рудникот за бакар Казандол. Сега е на ред Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам! Зашто нема туризам и здрава храна во подножјето на рудник со површински коп, со лужење руда во отворени базени со сулфурна киселина и со ридови отпадна прашина.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

 ул. Никола Вапцаров 18/1 1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Лилјана Поповска  e-mail: liljana4@t-home.mk
тел: 02/5112-900 02/3224-150

Портпаролка: Маја Морачанин e-mail: maja.moracanin@dom.org.mk
тел: +389 75 61 81 93

Социјални медиуми

Анкета