Соопштенија

ДОМ: Мандатот - почеток на мирен трансфер на власта

DOM zname

ДОМ го поздравува давањето мандат за формирање Влада на Зоран Заев од страна на Претседателот Иванов и го смета за важен чекор кон смирување на политичката криза. Ова е почеток на мирен трансфер на власта кој и е неопходен на Македонија, за да се конституираат институциите и да се обезбеди стабилна и демократска правна држава.

Повеќе...

Љубовта не смее да биде основ за дискриминација

18555083 1462347963786329 2075277949 n

Пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, учествуваше како панелист на јавната дебата “Љубовта не познава граници”, организирана по повод меѓународниот ден против хомофобија, бифобија и трансфобија, во Тетово. Таа истакна дека согласно Зелената идеологија, во изминатите години ДОМ принципиелно и јавно се залагал за правата на ЛГБТИ лицата. Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска како пратеничка во поранешниот собраниски состав, постави пратенички прашања за нападите врз ЛГБТИ лицата до тогашната Министерката за внатрешни работи и Јавниот обвинител и водејќи ја собраниската Комисија за еднакви можности помеѓу мажите и жените ја овозможи првата јавна расправа за третманот на ЛГБТИ лицата.

Повеќе...

ДОМ: На ред е Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам!

dojran3

ДОМ упатува апел до градоначалникот, советниците и граѓаните на Дојран да го заштитат своето најголемо богатство - природата, со тоа што ќе им се придружат на граѓанските иницијативи во Валандово и Богданци против рудникот за бакар Казандол. Сега е на ред Дојран да каже НЕ за рудници, ДА за туризам! Зашто нема туризам и здрава храна во подножјето на рудник со површински коп, со лужење руда во отворени базени со сулфурна киселина и со ридови отпадна прашина.

Повеќе...

ДОМ: Знамето е државен, а не национален симбол

DOM zname

ДОМ остро реагира на поставувањето знаме на друга држава во кабинетот на претседателот на Собранието. Собранието е симбол за парламентарната демократија на Република Македонија како држава, а функцијата Претседател на Собранието е втора највисока функција по значење.

Повеќе...

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

 ул. Никола Вапцаров 18/1 1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Лилјана Поповска  e-mail: liljana4@t-home.mk
тел: 02/5112-900 02/3224-150

Портпаролка: Маја Морачанин e-mail: maja.moracanin@dom.org.mk
тел: +389 75 61 81 93

Социјални медиуми

Анкета