Соопштенија

Директорот на Државниот архив д-р Емил Крстески на состанок на националните архиви на ЕУ

krsteski arhiv

Во рамките на 40 средба на Бордот на директори на европските национални архиви на Европската унија, што се одржува во Хелсинки, учествува и д-р Емил Крстески, директор на Државниот архив на Република Северна Македонија, како земја набљудувач.

Повеќе...

Бутикофер: ЕУ да ги започне преговорите со Северна Македонија

Reinhard Buetikofer

Копретседавачот на Европската зелена партија, Рајнхард Бутикофер во својот твит во врска со посетата на Доналд Туск, изјави:

Туск е во право кога повикува на почнување на преговорите на Северна Македонија со ЕУ. ЕУ мора да си го заврши својот дел од работата, бидејќи Северна Македонија си ја заврши својата. 

Повеќе...

Формирана Иницијатива за 1 изборна единица во Собранието

sobranie

Ја информираме јавноста дека во Собранието на Р.С. Македонија се формираше Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучија 12 пратеници од 10 партии и 1 независен пратеник. На средбата во собранискиот Клуб на пратеници, одржана на 11 септември 2019 година, формирана е група од пратеници кои се залагаат за пропорционален изборен модел со една изборна единица.

Повеќе...

ДОМ: Веднаш да започне отстранувањето на дивоградбите во Охридскиот регион!

65896450 2345025979085680 7327315426470264832 n

ДОМ остро го осудува самоволието и продолжувањето на градежни активности на нелегалниот објект на кој при интервенцијата на општинската градежна инспекција беа уапсени градежни работници. Бараме од локалните власти да се санкционираат прекршителите на законите и мораториумот за градба изгласан од Советите на општините Охрид и Струга и веднаш да се започне со најавената акција за отстранување на нелегалните градби.

Повеќе...

Петровска: Го финализираме Планот за управување во Охридскиот регион според препораките на УНЕСКО

Ana Petrovska Kancelarija

Ана Петровска, државен секретар во Министерството за животна средина, ја координира финализацијата на Планот за управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион, како член на Владината работна група. Заштитните зони и режими во нацрт Планот ќе овозможат да се запре урбанизацијата и инфраструктурните проекти што ги уништуваат вредностите на заштитеното подрачје.

Повеќе...

Ана Петровска, Државна секретарка во Министерството за животна средина и Потпретседателка на ДОМ, за процесите за воспоставување на регионален систем за управување со отпадот

Ana Petrovska Konferencija Otpad Struga

Државниот секретар при Министерството за животна средина и просторно планирање, Ана Петровска учествува на четвртата конференција на македонската асоцијација за управување со цврст отпад, чии работни сесии продолжуваат денес во Струга.

Повеќе...

Мирослав Богдановски, раководител на Инспекторатот на град Скопје и потпретседател на ДОМ: Поефикасен надзор – почист воздух!

Miroslav Bogdanovski Rakovoditel

Во последно време кај нас, во овој период од годината, е мошне актуелно прашањето за пожарите на отворени површини, кои прават големи штети и го загадуваат воздухот.

Повеќе...

Љупчо Јаневски: Ѓубрето не е мое, но Охрид го носам во моето срце!

70743247 2400254310196250 8171191197788798976 o

Љупчо Јаневски, директор на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот и генерален секретар на ДОМ ја поддржа акцијата за чистење на Охридското Езеро и крајбрежјето во градот!

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета