Соопштенија

Чествување на 23 Октовмри - Ден на македонската револуционерна борба

Praznik 23 Oktomvri 2019

Делегација на ДОМ предводена од претседателката Маја Морачанин, Љупчо Јаневски, генерален секретар и Нада Пешева, член на Извршниот одбор на ДОМ, по повод празникот 23 Октомври-Ден на македонската револуционерна борба, положи свежо цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје.

Повеќе...

Поповска во Европскиот Парламент против насилство врз жените и сексуална експлоатација

Liljana Popvovska Brisel

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, учествува на неделата на борба против насилство врз жените и сексуална експлоатација, во Брисел, од 14ти до 17ти октомври, организирана од Европското женско лоби.

Повеќе...

Европските зелени: ЕУ мора сега да ги исполни своите ветувања

72917115 778555835913934 1521702313062825984 n

Пред состанокот на Европскиот Совет, пратеничката група на Зелените во Европскиот Парламент, го повикува Советот да ги отвори пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија.

Повеќе...

Честит 11 Октомври!

Cestit 11 Oktomvri 2019 1

По повод празникот 11 Октомври делегација на ДОМ предводена од Љупчо Јаневски, генерален секретар на ДОМ, Емил Крстевски и Наде Пешева, членови на Централниот одбор на ДОМ, положија свежо цвеќе на Алејата на великаните на Градските гробишта во Скопје.

Повеќе...

ДОМ: Сакаме “Даме Груев“ да биде зелена улица!

dame gruev peticija

Зелената партија ДОМ иницираше Петиција за зачувување на зеленилото на улицата Даме Груев во центарот на Скопје под мотото: Сакаме Даме Груев да биде зелена улица! Повод за Петицијата е најавата за нејзино претворање во сообраќаен булевар на потегот од Палома бјанка до Макотекст, при што би се отстраниле повеќе дрвја, би се намалила пешачката и велосипедската патека, а би се зголемил бројот на автомобили, буката и сообраќајниот метеж.

Зелената партија ДОМ ги повикува граѓаните да се приклучат на иницијативата, во интерес на заштита на животната средина и квалитетен живот.

Петицијата можете да ја потпишете на следниот линк.

ДОМ: Донесен Правилник за зеленило за ефективна заштита на зелените површини

domzname

Зелената партија ДОМ го поздравува објавувањето на Правилникот за планирање, подигање и одржување на зеленилото во Службен весник и неговото стапување во сила од вчерашниот ден. Овој подзаконски акт е алатка која определува јасни правила за постапување на државните и локалните институции при донесувањето на урбанистичките планови и третманот на урбаното зеленило во нив. Со него добиваме уште една алатка за борба против корупцијата и урбаната мафија, а урбаното зеленило станува видливо и заштитено, надвор од дофатот на градежниот бизнис!

Повеќе...

ДОМ и Европските зелени: Поглавјето за животна средина да се отвори на почетокот на преговорите со ЕУ

12

Поглавјето за животна средина да се отвори на почетокот на преговорите за пристапување на Македонија кон ЕУ, беше заклучокот на конференцијата „Акција против климатските промени СЕГА!“ што вчера се одржа во организација на Зелениот институт и ДОМ, а со поддршка на холандската фондација Биро де Хелинг. Учесниците на собирот се согласија дека ова прашање е со еднаква важност, но и комплексност, како и поглавјата за правда и слободи, кои секогаш се отвораат први и се затвораат последни.

Повеќе...

ДОМ: Рудникот Иловица остана само лош сон!

ilovica

ДОМ како зелена партија го изразува своето големо задоволство од одлуката на Државната второстепена комисија да ја одбие жалбата на канадската компанија која бараше дозвола за експлоатација на руда во рудникот Иловица-Штука. Со ова, рудникот Иловица остана само лош сон!

Повеќе...

ДОМ: Поддршка на Иницијативата за една изборна единица

DOM zname

На седницата на Централниот одбор на зелената партија ДОМ, одржана вчера, се дискутираше за актуелната политичка состојба, за заклучоците од Стратешкото планирање на ДОМ за периодот 2019-2024 и за идните активности.

Повеќе...

ДОМ за каменоломите во Лабуништа: Кривични пријави за загрозување на човековото здравје

DOM ZNAME

ДОМ го поддржува и овој протест на жителите од Лабуништа против каменоломите што им го прават животот крајно нездрав и неподнослив. Не се живее среде каменоломи, во бучава и прашина!

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета