Соопштенија

ДОМ: Колку каменоломи може да издржи Јабланица?

    Protest Protiv Kamenolom Labunishta

     ДОМ го поддржува протестот на жителите од Лабуништа против големиот број каменоломи со кои е опкружено нивното место, а што им го прави животот крајно нездрав и неподнослив. Бараме Државниот инспекторат за животна средина ИТНО да излезе на терен и да го утврди степенот на загаденост на воздухот со ПМ10 и ПМ2,5 честички, како и загадувањето на водите и почвата. Дополнително, треба да се изготви Стратешка оценка за влијанието врз животната средина на сите тие каменоломи на падините на планинскиот масив Јабланица.

Повеќе...

Љупчо Јаневски од ДОМ: 2019-та е во знакот на активните форми на туризам

Ljupco Janevski Press Turizam 17.07.2019 1

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) при креирање и реализација на програмските активности цела декада се прилагодува на туристичките трендови и преференците на новите патувачи, како и на потребите и можностите на локалните туристички ентитети. Туристичката промоција на нашата земја веќе десет години е во главниот фокус, како во програмските активности, така и во акционите планови за работа. Преку институционалната соработка и координација со туристичките субјекти на регионално и локално ниво, АППТ придонесува за збогатување на туристичките содржини, а со тоа дава и можност дестинацијата да стане конкурентна на светскиот туристички пазар. Концептот вклучува промоција на одржлив туризам и безбедност на патувачите, а за таа цел се преземаат соодветни активности во насока на подобро развивање на индустријата.

Повеќе...

ДОМ: Само со почитување на законите може да се сочува УНЕСКО статусот на Охридскиот регион!

65896450 2345025979085680 7327315426470264832 n

По објавените информации за уште една нова дивоградба, на државно земјиште, во заштитеното градско подрачје на Охрид, ДОМ бара надлежните институции веднаш да постапат согласно законските одредби и да започнат со рушење на нелегалните градби во Охридскиот регион. Единствен начин да го сочуваме нашето единствено светско природно и културно наследство е да ги спроведеме препораките на реактивната мониторинг мисија на УНЕСКО. Врвен приоритет е препораката број 6 за воспоставување мораториум на какви било урбани и крајбрежни трансформации во рамките на заштитеното подрачје додека сите релевантни плански документи не се усвојат и да се ​​обезбеди строго спроведување на законите и прописите за да се спречи понатамошно незаконско градење.

Повеќе...

Трета акција на ДОМ за ослободување на дрвјата

Treta akcija za osloboduvanje na drvata 1

Денес, зелената партија ДОМ спроведе трета акција за ослободување на “заробените дрвја“. Во текот на овие три акции, активистите на ДОМ успеаа да ги ослободат заробените дрва кај Дрводекор на Кејот 13 ноември.

Повеќе...

Европските зелени: ЕУ да ги започне пристапните преговори со Северна Македонија

European Greens DOM ZNAME

По повод започнувањето на конференцијата за Западен Балкан во Познањ, Полска, копретседавачите на Европската Зелена партија, Рајнхард Бутикофер и Моника Фрасони изјавија:

"Европската унија ризикува да се поттикне национализмот во Западен Балкан, доколку го прекине процесот на отварање на вратите за почеток на пристапни преговори за ЕУ на земјите од регионот.

Повеќе...

ДОМ: По три години, победа над рударското лоби за Иловица!

stop za rudnik e1560865134556

ДОМ изразува големо задоволство од одлуката на Министерството за економија да не издаде одобрение за експлоатација во рудникот Иловица. Ова е победа на екологистите од Струмичко, но и од целата земја, над моќното рударско лоби. Ова е победа на аргументите за здрав живот и здрава животна средина, над профитот на група луѓе. БРАВО ЗА СИТЕ БОРЦИ кои ја бранеа планината од уништување!

Повеќе...

ДОМ со 60 амандмани како брана пред урбаната експанзија

62452005 2304205819639852 2861014583588421632 n

Пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин, поднесоа 60 амандмани на Законот за урбанистичко планирање. Со нив предлагаат внесување на суштински одредби од законите за урбано зеленило, природа и животна средина, како заштитна брана пред цунамито на урбаната експанзија.

Повеќе...

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин на Скопје Прајд: “Љубов е љубов!”

FB IMG 1561821386307 3

Претседателката на ДОМ и координаторка на Интерпартиската парламентарна група за првата на ЛГБТИ луѓето, Маја Морачанин се обрати на денешниот Скопје Прајд.

“Сакам посебно да ве поздравам и да ви честитам на вас, ЛГБТИ луѓето, за денешната прва Парада на гордоста во нашата земја. Сакам да им се заблагодарам и на сите граѓани кои не припаѓаат на ЛГБТИ заедницата, а денес излегоа на парадата и покажаа солидарност и поддршка за ЛГБТИ луѓето во борбата против нивна стигматизација, дискриминација, говор на омраза или насилство. Тоа е доказ дека нашето општество се развива во духот на европските вредности на почитување на човековите права и слободи, еднакви можности за сите, почитување на различностите и солидарност”-истакна Морачанин.

Повеќе...

Втора акција на ДОМ за ослободување на дрвјата

65438873 674495586395260 5041884760431919104 n

Денес, зелената партија ДОМ спроведе втора акција за ослободување на “заробените дрвја“. Активистите од ДОМ ослободија 5 дрвја од дрворедот Кеј 13 Ноември, покрај Вардар. Целта на акцијата е да се поттикнат надлежните институции да се интензивира ослободувањето на дрвјата. На акцијата се придружија и граѓани случајни минувачи.

ИППГ за правата на ЛГБТИ луѓето се придружува на првиот Скопје Прајд

Sobranie na RM

Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ луѓето се придружува на првиот Скопје Прајд, на 29 јуни 2019 година.

Со учеството на овој мирен протестен марш, испраќаме порака за солидарност и поддршка на нашите ЛГБТИ сограѓани во борбата против стигматизација, дискриминација, насилство и говор на омраза кон нив.

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsr

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета