Интервјуа

Љупчо Јаневски од ДОМ, Директор на Агенција за поддршка и промоција на туризмот: Можно е хотелите и рестораните да се отворат во втората половина на мај

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот подготвува маркетинг кампања „Дома си е дома“, со која ќе ги промовира македонските атракции, подзаборавени дестинации и оние што добро ни се познати, но вреди да се посетат повторно.

Со кампања „Дома си е дома“ Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) ќе се фокусира на домашните туристи, затоа што се очекува дека тие ќе бидат главни гости ова лето во Македонија.

ljupco janevski1

Повеќе...

Љупчо Јаневски од ДОМ, Директор на Агенција за поддршка и промоција на туризмот: Спасот на туризмот годинава е во домашните гости

Туристичкиот сектор е комплетно замрен, не само кај нас, туку во цела Европа. Ако лани 51 отсто од вкупниот број туристи во светот ја посетиле Европа, а Франција беше прва земја по посета на туристи, тогаш можеме да претпоставиме каков е моменталниот ефект. Тој е нула. Не постои. Ограничувањето на движењето, патувањата меѓу земјите од шенген-зоната, затворањето и изолацијата придонесе туризмот да биде нула, вели во разговор за МИА директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски.

ljupco janevski mia 750x430

Повеќе...

Бојан Петровски - Претседател на МОДОМ и НМСМ: За учество на младите во процесот на донесување на младински политики

Најпрво, кој е Бојан Петровски и како би се опишале вие?

Бојан е млад активист од Скопје.  Преку  10 години активен во младинскиот сектор, по идеологија “зелен“ екологист, борец за човекови права и еднакви можности. Доста гласен кога се работи за младите и младинските прашања. Љубител на свирки, фестивали  и добра рок музика. 

Бојан Петровски

Како е да се биде претседател на најголемата мрежа на млади во Северна Македонија ?

Да бидеш Претседател на мрежа како што е НМСМ претставува најпрво голема чест но и огромна одговорност. Навистина беше голем предизвик најпрво да се решам на ваков чекор со поднесување на кандидатура,  но желбата за придонес за подобар статус на младиот човек,за борбата за поголема вклученост на младите во процесите на креирање национални и локални политики и желбата за развој на мрежата беше пресудна за овој предизвик. Борбата за човекови и младински права ми е приоритет, со тоа нема компромис.  Тука не сум сам, до мене имам професионалци, колеги од Управниот одбор и Секретаријатот на НМСМ. Млади луѓе со кои ја делиме визијата и мисијата на советот. Во младинскиот сектор постои доживотно учење, истото важи и за мене. Соработката со организациите членки ми е непроценливо искуство, младите и организациите членки се темелот на советот. Многу млади експерти, професионалци, волонтери и активисти од кои секојдневно учам нешто ново, горд сум на секој еден од нив и чест ми е што се тука и што ги познавам. Заедно растеме.

Познавајќи ја идеологијата на НМСМ и контактот кој го имате со младите, би сакале да ве прашаме  колку истите се инволвирани во општествените прашања денеска?

Постои едно неформално мислење кое кружи низ јавноста дека младите живеат во апатија.  Со тоа апсолутно не се согласувам. Младите точно знаат што сакаат и што им е потребно. Сите ние бевме сведоци и бевме дел од младинското организирање во борбата за подобро образование  и подобар статус на младиот човек во општеството.  Секој млад човек според мене е различно вклучен во решение на општествените прашања. Нормално си постојат млади кои се активно  вклучени но има и млади кои се пасивно вклучени во процесите. Мноу фактори влијаат на начинот на вклучување во општествените процеси, но според мене главна цел за која работиме е слободниот пристап до информации и начини за информирање за процесите со цел целосна вклученост.

Кои се предизвиците со кои младите се соочуваат сакајќи да го направат првиот чекор кон искажувањето на нивните ставови и идеи?

Постојат многу начини преку кои младите си ги искажуваат своите ставови и идеи, влијание постои од различни фактори. Тука е околината, тука се институциите и медиумите, тука се социјалните мрежи  и разни начини на организирање online I offline.  Мојата најголема желба би била младите се повеќе и повеќе да се охрабрат да бидат гласни преку средношколското и студентско организирање. Да бидеме гласни во училиштата и на универзитетите , тоа е нашата “база“. Исто, делување и преку активност во младински организации.Поголем заеднички активизам за полесно пренесување на пораката. Во секое развиено општество енергијата, идеите и предлозите доаѓаат од младите луѓе кои се темел и иднина на секоја држава.


Колку студентите се активирани во донесуваење и градење на младински политики и колку истото според  вас е од круцијално значење ?

Мој личен впечаток е дека студентите се доста активна група на граѓани и се активни на различни начини. Индивидуално, организирано преку младински организации или други неформални групи и придонесот е огромен. Од навистина огромна важност е студентите да се вклучени во креирањето на  младинските политики на национално и локално ниво. Студентите се една од главните таргет групи на НМСМ, голем дел од нашите организации членки работат директно со студентите и подобрување на студентскиот стандард. Сметам дека сега кога конечно го имаме новиот Закон за младинско учество и младински политики познат како Закон за млади  и  правно го обезбедивме задолжителното вклучување на сите млади во процесите на креирање на младинските политки. Властите и институциите на сите нивоа имаат законска обврска да вклучат и консултираат млади за младинските прашања.

 

Извор: https://www.elsa.mk/

Мар Гарсиjа: Новата методологија на ЕК е прифатлива, само ако го тргне ветото од Париз

 

MIA-Intervju-12.jpg

Новата методологија за пристапните преговори што ја предлага Европската Комисија би била прифатлива, само ако оди во комбинација со тргање на ветото, особено од Париз, кое досега предизвика толку многу фрустрации, оценува во интервју за МИА Мар Гарсија Санз – генерална секретарка на Европската зелена партија.

Повеќе...

Љупчо Јаневски од ДОМ, директор на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот: Имавме успешна и долга туристичка година што почна во април, а заврши во ноември

80663911 2612128942215852 1838129458750423040 o

Земјава има најевтина туристичка такса во регионот, но и таа не се плаќа. Туристичка инспекција не постои, сè уште немаме воведено и можеби во овој сегмент сме последни на Балканот. Според бугарската статистика, лани нè посетиле околу 350.000 Бугари, а ние сме успеале да „изброиме“ само 70.000 – 80.000, што покажува дека нешто навистина не е во ред. Моделот на субвенционирање десет години не е сменет иако одамна не го дава посакуваниот ефект. Мора еднаш да се соочиме со фактите, да ги кажеме и да почнеме да ги решаваме работите. Мора, конечно, максимално сериозно да сфатиме дека туризмот е исклучително моќна алатка за развој на државата, вели директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот Љупчо Јаневски во интервју за МИА.

Повеќе...

Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Liljana Popovska Intervju Makfaks 2019

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица бидејќи, како што вели, има политичка волја од најголем дел од политичките партии, а истото мислење го делат и добар дел од граѓаните, кои се изјасниле во анкетите во нивните истражувања. Поповска вели дека СДСМ треба да си стои на зборот и да ѝ даде поддршка на парламентарната група од 12 пратеници, кои поднесоа иницијатива за промена на Изборниот законик.

Повеќе...

Интервју со Емил Крстески: Приоритет за Државниот архив е дигитализацијата

Emil Krstevski Intervju Nezavisen 2019 1

Новиот простор не е соодветен и адекватен на потребите на нормалното извршување на основните задачи и обврски, зашто тој не ги задоволува европските стандарди на еден архив, вели во интервјуто Емил Крстески, новиот директор на Државниот архив, чиј објект е дел од проектот „Скопје 2014“. Државниот архив, вели тој, е еден од главните столбови на нашата историја и е значаен дел од нашата колективна меморија.

Повеќе...

Интервју на Мирослав Богдановски, раководител на Инспекторатот на Град Скопје и потпретседател на ДОМ

miro 4

Првиот човек на Инспекторат на Град Скопје, Мирослав Богдановски, е на чело на сектор кој има 11 инспекции, а најчесто е во фокусот на јавноста кога таа бара акција против оние кои палат огнови на отворени површини и загадуваат. Мета разговараше со Богдановски на тема: Колку може да стори градската инспекција да се намали загадувањето на воздухот во Скопје?

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета