Интервјуа

Мар Гарсиjа: Новата методологија на ЕК е прифатлива, само ако го тргне ветото од Париз

 

MIA-Intervju-12.jpg

Новата методологија за пристапните преговори што ја предлага Европската Комисија би била прифатлива, само ако оди во комбинација со тргање на ветото, особено од Париз, кое досега предизвика толку многу фрустрации, оценува во интервју за МИА Мар Гарсија Санз – генерална секретарка на Европската зелена партија.

Повеќе...

Љупчо Јаневски од ДОМ, директор на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот: Имавме успешна и долга туристичка година што почна во април, а заврши во ноември

80663911 2612128942215852 1838129458750423040 o

Земјава има најевтина туристичка такса во регионот, но и таа не се плаќа. Туристичка инспекција не постои, сè уште немаме воведено и можеби во овој сегмент сме последни на Балканот. Според бугарската статистика, лани нè посетиле околу 350.000 Бугари, а ние сме успеале да „изброиме“ само 70.000 – 80.000, што покажува дека нешто навистина не е во ред. Моделот на субвенционирање десет години не е сменет иако одамна не го дава посакуваниот ефект. Мора еднаш да се соочиме со фактите, да ги кажеме и да почнеме да ги решаваме работите. Мора, конечно, максимално сериозно да сфатиме дека туризмот е исклучително моќна алатка за развој на државата, вели директорот на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот Љупчо Јаневски во интервју за МИА.

Повеќе...

Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Liljana Popovska Intervju Makfaks 2019

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица бидејќи, како што вели, има политичка волја од најголем дел од политичките партии, а истото мислење го делат и добар дел од граѓаните, кои се изјасниле во анкетите во нивните истражувања. Поповска вели дека СДСМ треба да си стои на зборот и да ѝ даде поддршка на парламентарната група од 12 пратеници, кои поднесоа иницијатива за промена на Изборниот законик.

Повеќе...

Интервју со Емил Крстески: Приоритет за Државниот архив е дигитализацијата

Emil Krstevski Intervju Nezavisen 2019 1

Новиот простор не е соодветен и адекватен на потребите на нормалното извршување на основните задачи и обврски, зашто тој не ги задоволува европските стандарди на еден архив, вели во интервјуто Емил Крстески, новиот директор на Државниот архив, чиј објект е дел од проектот „Скопје 2014“. Државниот архив, вели тој, е еден од главните столбови на нашата историја и е значаен дел од нашата колективна меморија.

Повеќе...

Интервју на Мирослав Богдановски, раководител на Инспекторатот на Град Скопје и потпретседател на ДОМ

miro 4

Првиот човек на Инспекторат на Град Скопје, Мирослав Богдановски, е на чело на сектор кој има 11 инспекции, а најчесто е во фокусот на јавноста кога таа бара акција против оние кои палат огнови на отворени површини и загадуваат. Мета разговараше со Богдановски на тема: Колку може да стори градската инспекција да се намали загадувањето на воздухот во Скопје?

Повеќе...

Љупчо Јаневски од ДОМ, директор на АППТ: Папата Франциск ќе нѝ донесе повеќе туристи и над 400 милиони долари

DSC 6013 1024x701

Посетата на папата, промоцијата, брендирањето на нашата држава и новите авионски линии кои се планира да се воспостават до 2020 година ќе го зголемат интересот на странските туристи за Македонија. Се очекува годинава број на ноќевања да достигне 4 милиони, а девизниот прилив над 400 милиони долари.

Повеќе...

Интервју со Љупчо Јаневски од ДОМ во емисија И што сега на МРТ

Ljupco Janveski

Подигнати чартери за оваа сезона Измир-Скопје, Македонија земја партнер на саемот за туризам во Загреб Place2Go во 2019. 
Во најава линија Загреб- Охрид за 2020 и зголемен капацитет за Загреб-Скопје за 2019 година од Croatia Airline. 
За прв пат Македонија,Србија и Црна Гора на саемот ITB ASIA во Сингапур ќе се престават како една балканска дестинација. 

Повеќе...

Одбери јазик

mkendefrsqtrsrnl

Пребарување

Контакт

ДЕМОКРАТСКА ОБНОВА НА МАКЕДОНИЈА - ДОМ 

ул. Даме Груев бр.5, зграда 1, влез 2, кат Мезанин
1000 Скопје, Република Македонија

Телефон 02/5112-900

Фах.        02/5112-900

e-mail: dommakedonija@yahoo.com

Претседателка: Маја Морачанин  
e-mail: m.morachanin@yahoo.com
тел: 02/5112-900 02/3224-150 

Социјални медиуми

Анкета