Дом

Requirements

 Macedonian English
Prev Next

Поддршка на ДОМ за Претседателот Иванов

11-04-2014 Прес Конференции

Поддршка на ДОМ за Претседателот Иванов

Мојот драг пријател и колега, Проф. д-р Ѓорѓе Иванов – имам чест и задоволство и лично да го познавам повеќе од 20 години. Но тоа не е главната причина за...

Прочитај повеќе...

ДОМ во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за реализација на зелен програмски пакет

06-04-2014 Соопштенија

ДОМ во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за реализација на зелен програмски пакет

На парламентарните избори ДОМ е повторно дел од Коалицијата за подобра Македонија, поради 3 добри причини: 1) Веќе 8 години сме дел од коалицијата и имаме веќе традиција, стекнато пријателство и...

Прочитај повеќе...

ДОМ во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за реализација на зелен програмски пакет

06-04-2014 Соопштенија

ДОМ во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за реализација на зелен програмски пакет

На парламентарните избори ДОМ е повторно дел од Коалицијата за подобра Македонија, поради 3 добри причини: 1) Веќе 8 години сме дел од коалицијата и имаме веќе традиција, стекнато пријателство и...

Прочитај повеќе...

ДОМ: Парите од загадувачите за нови зелени површини

02-04-2014 Соопштенија

ДОМ: Парите од загадувачите за нови зелени површини

ДОМ, по повод изминувањето на роковите за еколошко прилагодување на големите индустриски загадувачи, им изразува благодарност на сите компании кои успеаа во предвидениот рок да ги исполнат обврските и да...

Прочитај повеќе...

ДОМ:Поддршка за спас на Водно

21-03-2014 Соопштенија

ДОМ:Поддршка за спас на Водно

По повод денот на пролетта, членови на ДОМ и претседателката Лилјана Поповска, денеска ја потпишаа петицијата за спас на Водно. Со поддршка на оваа граѓанска иницијатива ДОМ уште еднаш ги...

Прочитај повеќе...

ДОМ потписник на Декларацијата против говор на омраза

20-03-2014 Соопштенија

ДОМ потписник на Декларацијата против говор на омраза

ДОМ ја потпиша Декларацијата за осуда на говор на омраза и дискриминаторски говор кон жените, лезбејките, геј мажите, бисексуалците, трансродните лица и маргинализираните заедници.

Прочитај повеќе...

ДОМ бара од Иванов регионална иницијатива за борба со климатските промени

15-03-2014 Прес Конференции

ДОМ бара од Иванов регионална иницијатива за борба со климатските промени

ДОМ бара од проф. Ѓорѓе Иванов, како претседателски кандидат, да се обврзе дека уште во текот на 2014 година ќе поведе регионална иницијатива за борба со климатските промени, доколку биде...

Прочитај повеќе...

ДОМ бара казна за „Југохром“

12-03-2014 Прес Конференции

ДОМ бара казна за „Југохром“

ДОМ продолжува да ја следи состојбата со еколошкото прилагодување на големите загадувачи. Досега со А интегрирана дозвола се стекнале 70 компании од вкупно 135 кои имаат аплицирано. Оние кои сеуште...

Прочитај повеќе...

ДОМ ја предаде собраната помош за бездомниците

11-03-2014 Соопштенија

ДОМ ја предаде собраната помош за бездомниците

Форумот на жени на ДОМ ја предаде собраната помош во облека и храна во Пунктот за бездомници на Црвениот крст на град Скопје. Со ова заврши хуманитарната акција по повод...

Прочитај повеќе...

Настап на ДОМ за претседателски и парламентарни избори

09-03-2014 Соопштенија

Настап на ДОМ за претседателски и парламентарни избори

На денешната седница на Централниот одбор на ДОМ беше донесен заклучок за подршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ  Ѓорѓи Иванов. Подршката се базира на одговорниот и посветен однос кон државните...

Прочитај повеќе...

Поповска за улогата на современата жена

08-03-2014 Трибини

Поповска за улогата на современата жена

  Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, беше гостин на трибината на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ за улогата на современата жена. Во своето обраќање рече: “Секое време има свои борби - пред...

Прочитај повеќе...

8 Март: Хуманитарна помош за бездомниците од Форумот на жени на ДОМ

08-03-2014 Активности

8 Март: Хуманитарна помош за бездомниците од Форумот на жени на ДОМ

Форумот на жени на ДОМ организира хуманитарна акција за  собирање на храна, облека, обувки и средства за лична хигена за бездомните лица, по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената....

Прочитај повеќе...

Поповска во светска кампања на парламентарки за 8-ми март

07-03-2014 Соопштенија

Поповска во светска кампања на парламентарки за 8-ми март

„Сакам да Ве инспирирам да создадете повеќе кохезија во мултикултурните општества, преминувајќи ги етничките, верските и партиските линии, како што го направивме тоа ние во Македонското женско лоби, станувајќи пријателки...

Прочитај повеќе...

Став на Извршниот одбор на ДОМ за поддршка на претседателски кандидат

04-03-2014 Прес Конференции

Став на Извршниот одбор на ДОМ за поддршка на претседателски кандидат

Извршниот одбор на ДОМ на вчерашната седница зазеде став ДОМ да го поддржи проф. Ѓорѓе Иванов за претседател на Република Македонија, предложен од коалициониот партнер ВМРО-ДПМНЕ. Овој став ќе биде...

Прочитај повеќе...

Рудникот „Саса“ доби А интегрирана еколошка дозвола

27-02-2014 Соопштенија

Рудникот „Саса“ доби А интегрирана еколошка дозвола

Рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица денеска доби А интегрирана еколошка дозвола. Дозволата ја врачи министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми и заменик министерот Стево...

Прочитај повеќе...

Поповска го поднесе законот за зеленило

26-02-2014 Соопштенија

Поповска го поднесе законот за зеленило

Пратеничката Лилјана Поповска, денес во Собранието на Република Македонија го поднесе предлогот на Законот за зеленило по скратена постапка кој не беше прифатен.

Прочитај повеќе...

ДОМ бара целосно еколошко прилагодување на загадувачите

25-02-2014 Прес Конференции

ДОМ бара целосно еколошко прилагодување на загадувачите

Знаејќи ги и следејќи ги состојбите со еколошкото прилагодување на големите загадувачи, како услов за добивање А интегрирана еколошка дозвола, ДОМ чувствува обврска пред јавноста еден месец пред истекот на...

Прочитај повеќе...

Реакција на ДОМ по повод сечата на дрва во општина Чаир

19-02-2014 Соопштенија

Реакција на ДОМ по повод сечата на дрва во општина Чаир

Од ДОМ изразуваме жалење за сечата на дрва што се случи во општина Чаир, на улица Петар Илиќ, каде што се исечени повеќе здрави дрва.

Прочитај повеќе...

ДОМ ГО ПРОСЛАВИ ОСМИОТ РОДЕНДЕН

16-02-2014 Соопштенија

ДОМ ГО ПРОСЛАВИ ОСМИОТ РОДЕНДЕН

ДОМ веќе 8 години чекори кон Зелена Македонија, како стабилен и автентичен политички субјект, јасно профилиран како зелена партија. ЧЕКОРИМЕ со силна верба дека на Македонија и треба зелена партија...

Прочитај повеќе...

ДОМ предупредува: ГМО се ближи до македонските граници

14-02-2014 Прес Конференции

ДОМ предупредува: ГМО се ближи до македонските граници

  ДОМ како зелена партија изразува голема загриженост по повод веста дека Советот за општи работи на ЕУ дозволил одгледување на нов тип генетски модифицирана пченка ТЦ 1507. Посебно загрижува фактот...

Прочитај повеќе...

ДОМ со целосна поддрша на премиерот за НАТО

13-02-2014 Соопштенија

ДОМ со целосна поддрша на премиерот за НАТО

ДОМ му дава целосна поддршка на Премиерот Груевски за ставовите за НАТО. Прво, дека Македонија е стратешки определена и посветена за добивање членство и второ, дека Македонија тоа го заслужува.

Прочитај повеќе...

Делегација на ДОМ по повод 142 години од раѓањето на Гоце Делчев

04-02-2014 Соопштенија

Делегација на ДОМ по повод 142 години од раѓањето на Гоце Делчев

Денеска, по повод 142 години од раѓањето на големиот македонски револуционер Гоце Делчев, цвеќе положи делегација од ДОМ во состав: Маја Морачанин, Насер Хот, Бети Дејанова и Кристијан Џамбазовски.  

Прочитај повеќе...

ДОМ: Има спас за тутунот - со знаење до биогориво и храна

04-02-2014 Прес Конференции

ДОМ: Има спас за тутунот - со знаење до биогориво и храна

Деновиве со право се крена узбуна за препораките од Рамковната конвенција за контрола на тутунот, кои бараат намалување на површините и прекин на субвенциите. За Македонија е тоа неприфатливо и...

Прочитај повеќе...

ДОМ: Мерки за побрзо постигнување енергетска ефикасност и пониски сметки за струја

02-02-2014 Прес Конференции

ДОМ: Мерки за побрзо постигнување енергетска ефикасност и пониски сметки за струја

Од ДОМ изразуваме задоволство што Владата активно работи на зголемување на енергетската ефикасност, особено поради тоа што ова беше еден од прифатените приоритети за нашиот коалициски настап во 2011. И...

Прочитај повеќе...

Форумот на жени со поддршка на жените во Шпанија во борбата против предлог законот за ограничување н…

31-01-2014 Активности

Форумот на жени со поддршка на жените во Шпанија во борбата против предлог законот за ограничување на правото на абортус

Форумот на жени на ДОМ ги поддржува  жените и женските организации во Шпанија да се изборат против предлог законот за ограничување на правото на легален, слободен и безбеден абортус.

Прочитај повеќе...

Зелен автобуски билет за зелено Скопје

24-01-2014 Прес Конференции

Зелен автобуски билет за зелено Скопје

Маглата и смогот ги нема но високите концентрации на загаденост на воздухот во Скопје остануваат. Затоа ДОМ ја продолжува акцијата во која апелира до граѓаните повеќе да користат автобуски превоз...

Прочитај повеќе...

Македонец од француските Зелени - кандидат за градоначалник на Париз

21-01-2014 Интервјуа

Македонец од француските Зелени - кандидат за градоначалник на Париз

 Кристоф Најдовски чии родители имаат македонско потекло е кандидат за градоначалник на Париз, каде што ја предводи листата на партијата на Зелените. Најдовски е единствен политичар во Франција што се кандидира за...

Прочитај повеќе...

Евроинтеграцијата од убав сон се претвори во ноќна мора

21-01-2014 Соопштенија

Евроинтеграцијата од убав сон се претвори во ноќна мора

За Р.Македонија најзначајно прашање е процесот на евроинтеграција, но според сите најави тоа нема да биде приоритет за ЕУ во овие шест месеци.

Прочитај повеќе...

ДОМ одржа седница на Централниот одбор

18-01-2014 Соопштенија

ДОМ одржа седница на Централниот одбор

На седницата на Централниот одбор на ДОМ која се одржа денеска (сабота), 18.01.2014 година, се донесе одлука за одржување на третиот Конгрес на партијата, а датумот на одржување на Конгресот...

Прочитај повеќе...

ДОМ за „Посилен глас на младите и жените во политичките партии“

05-01-2014 Прес Конференции

ДОМ за „Посилен глас на младите и жените во политичките партии“

Извршниот одбор на ДОМ во целост ја поддржува иницијативата на МОДОМ за „Посилен глас на политичките подмладоци“. Ова е во согласност со зелените вредности за почитување на различните мислења и...

Прочитај повеќе...

ДОМ Тетово бара посериозен пристап кон аеро- загадувањето во градот

28-12-2013 Прес Конференции

ДОМ бара редовно вршење контроли на фабриките, редуцирање на сообраќајот и решавање на проблемот со претоварната станица во Тетово. Целосно прес- конференцијата погледнете ја на следниот линк ДОМ Тетово бара посериозен пристап...

Прочитај повеќе...

Форумот на жени на ДОМ ја предаде помошта на опожарените ромски семејства

28-12-2013 Активности

Форумот на жени на ДОМ ја предаде помошта на опожарените ромски семејства

Денес во 12:00 часот во населбата Циглана на местото на изгорените куќи претставничките од Форумот на жени на ДОМ заедно  со претседателката  Лилјана Поповска  ги посетија семејствата чии куќи изгореа...

Прочитај повеќе...

ДОМ предлага зелени дневни и семејни билети за градскиот превоз како мерка за почисто Скопје

27-12-2013 Прес Конференции

ДОМ предлага зелени дневни и семејни билети за градскиот превоз како мерка за почисто Скопје

Концентрацијата на загадување со која што се соочи Скопје во изминативе неколку недели и понатаму е многу висока. Најавите на метеоролозите дека временските услови ќе помогнат за загадувањето да се...

Прочитај повеќе...

ДОМ дели бесплатни автобуски карти

23-12-2013 Соопштенија

ДОМ дели бесплатни автобуски карти

ДОМ загрижен од загадувањето на воздухот во Скопје започнува со кампања „Јас се возам со автобус“ и во периодот на црвена зона ги повикува своите членови и симпатизери да го...

Прочитај повеќе...

ДОМ во акција за помош на опожарените ромски семејства од Циглана

19-12-2013 Соопштенија

ДОМ во акција за помош на опожарените ромски семејства од Циглана

          Форумот на жени на ДОМ започнува со хуманитарна акција за собирање на облека,храна и пари за опжарените ромски семејства од Циглана.     Денес,делегацијата од форумот на жени...

Прочитај повеќе...

Alternative flash content

Requirements